Ir teiciens: “Ja tu nevēlies mācīties, neviens tevi nepiespiedīs to darīt, bet, ja tev ir apņēmība un motivācija, tad neviens nespēs tevi apturēt.”
Mūsdienās ir ļoti daudz aizraujošu lietu, kuras varētu apgūt, sākot ar klavieru spēli vai tīmekļa vietnes kodēšanu un beidzot ar jaunas valodas apguvi vai perfekta mīklas ierauga pagatavošanu. Bet ar ko sākt? Galu galā, iespējams, tu baidies uzsākt kaut ko pilnīgi jaunu un nezināmu.
Šis raksts iepazīstinās tevi ar rīkiem un stratēģijām, kā arī palīdzēs tās pielietot jaunu prasmju apgūšanā.
Iededz dzirksti: atrodi motivāciju
Pirms mācību ceļa uzsākšanas, tev ir jānoskaidro, kas ir tava dzirksts jeb iekšējā motivācija un kas būs tavs galvenais dzinējspēks šajā procesā.
Iekšējā tieksme mācīties tikai tāpēc, ka tas sagādā prieku, ir viens no lielākajiem spēka avotiem pasaulē. Zinot savu “kāpēc”, būsi motivēts arī tad, ja iestāsies “grūti laiki”.
Tomēr dažos gadījumos dzirksti var iedegt arī ārējā motivācija, piemēram, vēlme pēc karjeras izaugsmes vai kāds cits personīgs izaicinājums. Piemēram, tu varētu atrast jaunu darbu, apgūstot datu analīzi, vai varbūt apgūt ģitāras spēli, lai varētu to spēlēt saviem draugiem.
Nav svarīgi vai tavs dzinējspēks ir iekšējs, vai ārējs. Ir svarīgi atrast to, kas dod tev vēlmi virzīties uz savu nosprausto mērķi un sasniegt to.
Mērķu definēšana
Kad motivācija ir atrasta, pienācis laiks noteikt, “ko” sasniegt un “kā” to izdarīt. Tas, savukārt, nozīmē, ka izvirzītajam mērķim jābūt “gudram”.
- Tam jābūt konkrētam. Padomā par kādu programmēšanas valodu, kuru vēlies apgūt, nevis neskaidri soli sev “iemācīties programmēt”. Piemēram, Python ir piemērots datu analīzei, bet JavaScript ir piemērots tīmekļa vietņu izstrādei.
- Tam jābūt izmērāmam. Seko līdzi savam progresam, nosakot skaidrus atskaites punktus. Piemēram, mēģini katru nedēļu pabeigt trīs pamata kodēšanas pamācības tiešsaistē.
- Tam jābūt sasniedzamam. Mēneša laikā apgūt visu programmēšanas valodu var šķist pārāk sarežģīti. Lai to novērstu, izstrādā virkni sasniedzamu mērķus, kas viens otru papildina.
- Tam jābūt saistītam. Saskaņo savus mērķus ar kopējo motivāciju. Vai mācīšanās programmēt ir tava biļete ceļā uz jaunu karjeru, lai nopelnītu vairāk naudas, vai arī lai attīstītu problēmu risināšanas prasmes?
- Tam jābūt ierobežotam laikā. Visiem mērķiem jānosaka laika ierobežojums. Tas radīs steidzamības sajūtu un palīdzēs neatkāpties no nospraustā ceļa.
Ir svarīgi atcerēties, ka mērķi nav akmenī iecirsti. Iespējams, mācoties tavs ceļš var mainīties, bet tāpēc nav pilnībā jāatsakās no saviem mērķiem. Tomēr tos var nākties attiecīgi pielāgot.
Izmanto sev atbilstošu mācīšanās veidu
Katrs no mums mācās atšķirīgi. Vieniem nepieciešama strukturēta vide ar skaidriem norādījumiem, bet citiem – praktiskas lietas un tie mācās darot. Lai maksimāli uzlabotu efektivitāti, ir jānoskaidro savs mācīšanās veids.
- Vizuālā uztvere. Izmanto shēmas, diagrammas, video un domu kartes. Ir dažādi veidi, kā mācīties, tostarp tiešsaistes kursi ar bagātīgu vizuālo materiālu vai detalizētu pierakstu veikšana ar krāsainām diagrammām.
- Audiālā uztvere. Vislabāk mācies, klausoties lekcijas, raidierakstus un audiogrāmatas, apmeklē audio kursus vai pievienojas kādai tiešsaistes kopienai.
- Kinestētiskā uztvere. Tavs moto ir: “mācīties darot”. Citiem vārdiem sakot, viss ir atkarīgs no prakses. Piemēram, atrodi iespēju pielietot jauniegūtās prasmes reālās dzīves situācijās, apmeklējot programmēšanas darba grupas vai valodu apmaiņas tikšanās reizes.
Zinot savu mācīšanās veidu izvēlies sev piemērotus resursus un metodes, padarot mācību procesu efektīvāku un patīkamāku.
Veiksmīgas mācīšanās rīku komplekts
Kad mērķi ir izvirzīti, savs mācīšanās veids ir noteikts, iekšējā motivācija atrasta - pienācis laiks uzsākt savu ceļu aizraujošajā jaunu prasmju apguves pasaulē. Mācību procesa gaitā paturi prātā jau apgūtās zināšanas un izmanto sekojošas stratēģijas:
1. Izvēlies pareizos resursus
Nav noslēpums, ka internetā ir pieejami mācību materiāli visām gaumēm un maciņu biezumam. Turklāt vari izmantot tādas interneta vietnes kā:
- YouTube – lai skatītos video materiālus;
- Udemy vai Coursera - lai atrastu tiešsaistes kursus;
- Duolingo - lai mācītos valodas.
Pārliecinies, ka esi atradis avotus, kuriem var ticēt un kas piedāvā saprotamus skaidrojumus un pozitīvas atsauksmes. Ne vienmēr ar pirmo reizi izdodas atrast sev piemērotāko resursu, tāpēc nekautrējies eksperimentēt, līdz atrodi tos, kas atbilst tavam mācību veidam un budžetam.
2. Sadali sīkākās daļās un izmanto mikroapmācību
Reizēm jaunu prasmju apguve var šķist apgrūtinoša. Lai pārvarētu šo sajūtu, mēģini apgūstamo vielu sadalīt vairākās daļās. Citiem vārdiem sakot, sadali sarežģītu informāciju mazākās, vieglāk apgūstamos daļās. Tas padara mācīšanos vieglāku un palīdz labāk atcerēties.
Vēl viens spēcīgs rīks ir mikroapmācība. Tā vietā, lai ilgstoši mācītos stundām ilgi, koncentrējies uz īsākām, mērķtiecīgām mācību sesijām visas dienas garumā. Piemēram: mācies jaunu valodu, braucot uz darbu, vai pusdienu pārtraukuma laikā apgūsti programmēšanas pamācību. Svarīgi ir centies mācīties regulāri, īsus brīžos, nevis neregulāri un ilgstoši.
3. Izmanto multisensoro pieeju
Izglītojamie, kuri mācībās izmanto vairāku maņu pieeju, parasti labāk atceras un izprot apgūto vielu. Lūk, kāpēc tā ir efektīva:
- Iesaista vairākas smadzeņu daļas. Bagātīgāku mācību pieredzi var gūt, integrējot vairākas maņas, piemēram, redzi, dzirdi, tausti un kustības. Aktivizējot vairākas smadzeņu zonas, tu gūsti dziļāku izpratni un labāk atceries.
- Plašāks cilvēku loks gūs labumu no šādas pieejas, jo nav vienas universālas mācību metodes, kas derētu visiem. Mācīšanās, izmantojot multisensoro pieeju, ir piemērota visiem izglītojamo tipiem - redzes, dzirdes, utt. Šāda pieeja nodrošina, ka katrs var izveidot savu saikni ar mācību materiālu.
- Mācīšanās, izmantojot vairākas maņas, uzlabo atmiņu un motivāciju. Tā pēc savas būtības ir saistošāka. Pasīvās mācīšanās pārvēršana aktīvā izpētē padara to patīkamāku un neaizmirstamāku.
Lai efektīvi izmantotu multisensoro pieeju, mācību procesā iekļaut sekojošos līdzekļus:
- Vizuālās informācijas pielietošana. Lai uzlabotu mācīšanos, līdztekus tekstam izmanto attēlus, diagrammas, prāta kartes un zibatmiņas kartes un taml.
- Audio materiālus izmantošana. Apsver iespēju klausīties lekcijas, raidierakstus, audiogrāmatas vai mūziku par šo tēmu. Ieraksti savu balsi un vēlāk atskaņo ierakstīto.
- Kinestētiskais veids. Nesēdi mierīgi. Apsver iespēju izmantot žestus, izspēlēt scenārijus, veidot modeļus vai mācību pārtraukumus ar fiziskām aktivitātēm.
- Taustes izmantošana. Veic pierakstītus ar roku, manipulē ar priekšmetiem, kas saistīti ar attiecīgo tematu, vai veido molekulas no modelēšanas mālu, lai demonstrētu jēdzienus.
Pat tad, kad esi atradis savu dominējošais mācīšanās veids, citu mācību veidu iekļaušana var uzlabot vielas apguvi.
4. Pareto principa izmantošana
Produktivitātes 80/20 likums, kas pazīstams arī kā Pareto princips, nosaka, ka 20% no tavām pūlēm dos 80% rezultātu. No akadēmiskā viedokļa tas nozīmē, ka mazāk nekā 20% no tava mācību laika nodrošina lielāko daļu no iegūtā rezultāta. Izmantojot 80/20 likumu, tu vari maksimizēt apgūtās vielas daudzumu, bet ir nosacījumi:
- Apgūstamais materiāls ir jāsaprot. Izprotot tā galveno ideju, tu sapratīsi arī pārējo.
- Atrodi svarīgākās idejas. Lai gan visa mācību materiāla pārlasīšana ir būtiska, pārliecinies, ka lielāko uzmanību pievērs galvenajiem punktiem.
- Nosaki svarīgāko uzdevumus. Tādā veidā tu efektīvāk organizēsi savus laiku un uzdevumus, panākot to, ka mācīšanās sesija būs produktīvāka.
- Iepazīsties ar biežāk lietotajiem vārdiem. Apgūstot visvairāk lietotos vārdus, tu vari īsā laikā ievērojami paplašināt savu vārdu krājumu.
Labs piemērs ir Tima Ferisa grāmata “The 4-Hour Chef (4 stundu šefpavārs)”, kurā viņš piemin, ka spējis iemācīties japāņu valodu trīs mēnešu laikā, kas parasti prasa daudzus gadus. Studējot sporta rokasgrāmatu, viņš iemācījās galvenos vārdus. Tā vietā, lai apgūtu vairākus tūkstošus kandži zīmju, viņš zināja 214 tradicionālus vārdus vai frāzes.
5. Kontrolē savu mācīšanos
Skolotāji bija tie, kas tevi vadīja skolā, turpretī mācoties pašam, nav skolotāju, tāpēc mācību gaitu nosaki tu pats. Sākumā tas var šķist nomācoši, bet, par laimi, ir trīs veidi, kā ar šo sajūti tikt galā:
Apgūsti būtiskāko (dekonstruē un atlasi)
Tims Feriss iesaka arī DiSSS metodi (angļu val.: „deconstruction, selection, sequencing and Stakes), ko latviski varētu tulkot kā „dekonstrukcija, atlase, secība un likmes”. Dekonstrukcijas procesā prasme tiek sadalīta tās pamatelementos.
Kā piemēru ņemsim JavaScript. Lai arī sākumā šķiet, ka jāapgūst pilnīgi visa šīs valodas sintakse, tomēr, zinot tikai pamatus (mainīgie, operatori, ja/tad apgalvojumi), var paveikt ļoti daudz. Rezultātā šķietami grūts uzdevums šķiet paveicams daudz vieglāk.
Faktiski jebkuras prasmes veidošanā galvenā loma ir tās pamatelementiem, tāpēc vispirms uzmanību pievērsiet tiem.
Atrodi mentoru
Apgūstot kaut ko jaunu, var būt grūti noteikt, kas ir svarīgākais ar ko jāsāk. Te talkā varētu nākt mentors. Savas jomas profesionāļi mēdz būt atsaucīgi un gatavi palīdzēt citiem. Pirms vērsies pie šāda speciālista, jau iepriekš sagatavo konkrētus jautājumus, lai pārliecinātos, ka tev tiks veltīts pēc iespējas vairāk laika. Zemāk ir uzskaitīti daži sarunu sākšanas veidi:
- Kad pirmo reizi apguvāt šo prasmi, ar kādiem izaicinājumiem saskārāties?
- Kādus aspektus izmantojat regulāri un kuri ir nevajadzīgi?
- Ar ko jūsu jomas eksperti atšķiras no citiem?
Progresa atslēga ir prakse (beidz mācīties, sāc darīt)
Einšteins uzskatīja, ka pārmērīga lasīšana traucē radošumam. Citiem vārdiem sakot, visvērtīgākā mācīšanās notiek tad, kad konkrētās zināšanas tiek pielietotas praksē. Efektīvāk ir praktizēties, nevis tikai lasīt vai skatīties pamācības, lai šo prasmi uzlabotu.
Savā grāmatā “Talantu kods” Daniels Koils uzsver to, cik svarīgi ir darīt, nevis pasīvi uzņemt informāciju. Vismaz divas trešdaļas no sava laika jums vajadzētu pavadīt, mācoties, izmantojot praksē to, ko esat apguvis teorijā.
Pirmie soļi varētu būt lēni un grūti, tāpēc Fēriss iesaka “reverso metodi”: analizēt kādas prasmes galaproduktu un pēc tam atkārtot savus soļus. Tas varētu nedaudz palīdzēt raitāk virzīties uz priekšu.
Lai uzlabotu savu rakstīšanas stilu Bendžamins Franklins izmantoja līdzīgu paņēmienu. Viņš pētīja un pārrakstīja rakstus no “The Spectator”. Tā rezultātā viņš kļuva par vienu no ietekmīgākajiem rakstniekiem Amerikā.
6. Attīsti “hameleona spējas”
Viens no labākajiem veidiem, kā apgūt jaunas prasmes, ir atdarināt cilvēku, kuru visvairāk apbrīnojat. Piemēram, noskatieties videoklipu un mācieties no tā, ko ir darījis kāds cits. Kopējiet novēroto un piedalieties atdarināšanā. Ir pierādīts, ka atdarināšana ir ne tikai mācīšanās, bet arī efektīvs līdzeklis sociālo attiecību veidošanai un uzturēšanai.
7. Nosaki sev kādu soda mēru
Ja tev neizdodas apgūt vēlamo prasmi, nosaki sev kādu sodu. Piemēram, ja nesasniedz savus mērķus, dodies aukstā dušā vai ziedo naudu labdarībai, kas tev nepatīk. Vai arī noslēdz derības uz naudu ar kādu draugu.
Tomēr paturi prātā, ka, kā liecina daudzi pētījumi, atalgojums parasti motivē vairāk nekā sods.
8. Fokusējies uz mācīšanos, jeb 3x3x3 pieeja.
Gandrīz ikviens vēlas mācīties un pilnveidoties, taču, lai šo vēlmi pārvērstu praktiskās iemaņās, ir nepieciešams plāns. Metode 3x3x3 ir vienkārša pieeja, kas balstīta uz zinātnes atziņām par efektīvu mācīšanos.
Paturi prātā to, kas ir svarīgs
- Trīs mērķi. Esi uzmanīgs, lai nepārslogotu sevi. Nosaki sev trīs attīstības mērķus, kurus vari sasniegt vienlaicīgi. Tādējādi tu koncentrēsi savus centienus un redzēsi reālus rezultātus ātrāk.
- Trīs mēneši. Nosaki savu mērķu sasniegšanas gala termiņu. Piemērots sākumpunkts būtu trīs mēneši. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai izveidotos jauni ieradumi, bet ne tik ilgs, lai tu zaudētu motivāciju.
- Trīs cilvēki. Iesaisti savā mācību procesā arī citu. Dalieties savos mērķos ar trim cilvēkiem. Viņi ne tikai sniegs atbalstu un atsauksmes, bet arī nodrošinās tev papildus motivāciju.
Kāpēc tas darbojas?
- Skaidrs fokuss. Ir lielāka varbūtība, ka tev izdosies gūt panākumus, ja būsi izvirzījis mazāk mērķu.
- Rīcības plāns. Kad ir noteikts termiņš, ir jāizstrādā konkrēts soļi mērķa sasniegšanai.
- Atbalsta grupa. Jo vairāk cilvēku iesaistīsi, jo lielāka ir iespēja, ka tu pieturēsies pie saviem mērķiem un priecāsies par sasniegto.
Mācīšanās ir kā ceļojums
Metode 3x3x3 ir drīzāk ietvars, nevis stingrs noteikums. Atkarībā no tavas situācijas mērķu skaits var būt cits, cits laika grafiks vai cits cilvēku skaits. Lai mācītos efektīvi pašam ir jāizveido sistēma, kas darbojas vislabāk tieši tev.
Mūžizglītība kā mērķis
Izmantojot 3x3x3 pieeju, vari nepārtraukti profesionāli attīstīties un pilnveidoties visā savas dzīves laikā. Sāc savu mācību ceļojumu, izvirzot mērķus, atrodot atbalsta sistēmu un resursus, kas tev palīdzēs.
9. Izmanto nootropos līdzekļus
Burtiskā tulkojumā no grieķu valodas “nootropie līdzekļi” nozīmē “virzīt domāšanu”. Šo zāļu līdzekļu nootropā darbība izpaužas kā tiešā stimulējošā ietekme uz mācīšanās un intelektuālajām spējām, atmiņas uzlabošanos. Šie zāļu līdzekļi aktivē galvas smadzenes, uzlabo atmiņu, paaugstina modrību, uzlabo mācīšanās un koncentrēšanas spējas, uzlabo prāta darbību, kā arī labvēlīgi ietekmē vielmaiņas procesus galvas smadzenēs.
Nootropie zāļu līdzekļi nepaaugstina fiziskās darba spējas, neizmaina cilvēka emocionālo stāvokli, turklāt pozitīvs efekts no šo preparātu lietošanas neparādās uzreiz, tas parasti iestājas pēc 2-3 lietošanas mēnešiem.
10. Nostiprini savu izturību
Katru nedēļu praktizējies sākot ar vairākām minūtēm ik dienas un pamazām pārej uz ilgāku laiku.
“Iesācēji mācībām parasti velta tikai 15 līdz 30 minūtes, jo tās ir nogurdinošas,” saka Džefrijs A. Grīns (Jeffrey A. Greene), Izglītības skolas Makmahela ģimenes profesors.
”Uzlabojoties, prakses laiks var palielināties. Eksperti parasti nevar praktizēties ilgāk par četrām vai piecām stundām dienā. Tas ir pārāk nogurdinoši.”
11. Novērtē mācību procesu: kļūdas ir tavi atspēriena punkti
Ceļš uz meistarību reti kad ir lineārs. Tas nebūs viegls un būs brīži, kad tev šķitīs, ka tev nekas nesanāk. Tomēr kļūdas ir neizbēgama mācīšanās sastāvdaļa.Turi paceltu galvu un neļauj tām sevi atturēt. Tā vietā, lai uz tām raudzītos kā uz šķēršļiem, uzskati tās par izaugsmes iespējām. Veltī laiku, lai analizētu savas kļūdas, mācītos no tām un attiecīgi pielāgotu savu pieeju. Šāds izaugsmes domāšanas veids paātrinās tavu ceļu uz meistarību.
12. Atzīmē uzvaras, lai veicinātu aizrautību
Jaunu prasmju apguvei ir jābūt izaicinošai un gandarījumu nesošai. Tāpēc svini savas uzvaras neatkarīgi no to lieluma.
Vai tev beidzot izdevās apgūt ģitāras akordus? Palutini sevi ar kādu kārumu, piemēram, kapučīno. Vai tagad tu spēj uzturēt pamata sarunu spāņu valodā? Varbūt vari sākt plānot savu sapņu ceļojumu uz Barselonu.
Ja atzīsti savu progresu, tu arī turpmāk būsi motivēts un ieinteresēts mācīties vēl vairāk.
Jautājumi, kas varētu rasties
Kas ir svarīgākais faktors, lai ātri mācītos?
Viss ir atkarīgs no izaugsmes domāšanas veida. Strādā, lai pilnveidotu savas prasmes, un nepadies, ja gadās neveiksmes.
Kā nodrošināt sev panākumus?
Īsa atbilde ir: izvirzi skaidrus mērķus. Kā šī jaunā prasme palīdzēs tev sasniegt mērķus? Soli pa solim sadali lielos mērķus mazākos, vieglāk sasniedzamos mērķos.
Vai ir jāturas pie vienas mācīšanās metodes?
Pieturēties tikai pie vienas metodes nav nepieciešams.
Izmanto vairāku maņu pieeju. Lai mācības būtu noturīgas, apvieno vizuālos palīglīdzekļus, audio un kinestētiskās aktivitātes, kā arī taustes pieredzi.
Kā es varu mācīties no citiem?
Atrodi iespēju atrast mentoru vai pievienoties mācību grupai. Tu varat arī saņemt atsauksmes no citiem un mācīties no viņu pieredzes.
Cik svarīga ir prakse?
Tā ir ļoti svarīga! Bet praktizējoties, tas jādara apzināti. Lai izvairītos no „mehāniskas” iegaumēšanas, koncentrējies uz jomām, kas tev sagādā vislielākos izaicinājumus.